Foto Epilasyon

İstenmeyen tüylerinize kalıcı çözümler sunan bir diğer epilasyon yöntemi ise Foto epilasyon dur. IPL de denen foto epilasyon adından da anlaşılabileceği gibi ışık epilasyondur. Zaman zaman lazer epilasyona oranla daha başarılı sonuçlar elde edilmesi Foto epilasyon ile mümkün olabilmektedir. Şimdi son zamanlarda büyük gelişim gösteren foto epilasyon mucizesinden bahsedelim.

Foto epilasyon Nedir?
Foto epilasyon, epilasyonda en gelişmiş ve son teknolojidir. Işık ve ısı enerjisini kullanan bir teknolojik epilasyon yöntemidir. Seçici foto-termolizi diye tanımlanmaktadır. Lazer teknolojisi ile kıl köklerine etki eden yoğun atımlı ışık teknolojisini bir arada toplayan ve her tene uygulanabilen etkili ve kesin çözüm alınabilen bir epilasyon yöntemidir FOTO EPİLASYON.

Peki Foto Epilasyon ile Lazer Epilasyon Arasındaki İnce Fark Nedir?
Lazer epilasyonda cilt altındaki belirli bir derinliğe kadar inilebiliyor, dolaysıyla derin kıl köklerine fazla etki edilemiyor ve derinde kalan kıl kökleri belli bir süre sonra uzaman göstererek yüzde 100 lük başarılı sonuçlar alınmasını engelliyor. Fakat foto epilasyonda ışığın da etkisiyle ısı enerjisi cilt altındaki daha dip bölgelere kadar gidebiliyor. Bu yüzden derin kıl köklerine daha çok etki ediyor ve daha kesin daha başarılı sonuçlar almak mümkün oluyor

Foto Epilasyon Uygulamasından Kimler faydalanabilir?
Genetik, aile kökenine bağlı veya herhangi bir ilaç kullanımı ile görülen hormonal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan aşırı kıllanma durumu söz konusu olan kişilere uygulanabilir.

Foto Epilasyon Uygulamasından Kimler Faydalanamaz?
Işığa karşı hassasiyeti veya alerjisi bulunan kişilere, Doğum lekesi bulunan kişinin doğum lekesi üzerine, egzama gibi deri hastalığı olan kişilere, antioksidan veya aspirini sürekli olarak kullanan kişilere, kanında pıhtılaşma bozuklukları olan kişilere, gebelere ve ruhsal bir hastalığı bulunan kişilere Foto Epilasyonu uygulanamaz

Foto Epilasyon da Kıllar Nasıl Bir Etki ile Yok Edilir?
Foto epilasyon cihazından uygulanan bölgeye yayılan ışık, kıl köklerindeki dokuya rengini veren melanin pigmenti tarafından tercih olarak emilir ve gelen kırmızı ışığı ısı enerjisine çevirirek uygulanan bölgedeki kılların sıcaklığı 65 ile 70 dereceye kadar yükselir. Proteinler yüksek sıcaklıklarda bozulduğundan bu sıcaklık derecesi kıl  hücrelerini,etrafında bulunan kıl keseceklerindeki proteini ve kılların büyüme, çoğalma yeteneğine sahip hücrelerin yapısı bozulur. Sonuç olarak kıl keseciklerinin yapısı tamamen bozulduğundan kıllar kalıcı olarak yok olur.

Foto Epilasyon Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?
Foto epilasyon tedavisinin uygulanacağı bölgeye ve kıl yoğunluğuna bağlı olarak tedavi zamanı değişiklik gösterir. Örnek olarak yüz bölegesi yarım saat sürerken, sırt ve omuz bölgesi üç veya dört saat alabilir. Bu konuyu uygulama yapacak uzmana danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Foto Epilasyon Seans Sayısının Uzama Nedenleri  Nelerdir?
Foto epilasyon seans sayısı kişilik özelliklerine bağlı olarak derinin kalınlığı ve uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterir. Deride kıllar çeşitli fazlar halinde bulunur.Uzamış kıllar anagen fazında bulunurken, dinlenme dönemindeki kıllar talogen fazında bulunur.İşte anagen fazındaki kıllarda dokuya rengini veren melanin pigmenti çok yoğun olduğundan foto epilasyonu bu fazdaki kıllara uygulanabilir.Bir seansta anagen fazında bulunan kılların %90 gibi büyük bir kısmı yok edilebilir.Bu süre zarfından sora talogen fazındaki kıllar büyür ve 6 ile 8 hafta arasında talogen fazından anagen fazına geçerler. Ancak 6 ile 8 hafta sonra foto epilasyon uygulaması yapılabilir.

Foto Epilasyon ile İstenmeyen Tüylerden veya Kıllardan Kaç Seansta Kurtulmak mümkündür?
Yapılan bilmsel ve klinik uygulamalara dayalı olarak foto epilasyonu uygulanan kişilerin çok büyük bir kısmı 3 seansta kesin sonuç almışlardır. Ancak kıl kökleri çok inatçı olan çok az bir kısmı da 8 seans sonunda kesin sonuç elde etmiştir. Seanslar 6 ile 8 hafta aralıklarla gerçekleştirilir.

Foto Epilasyonu Yaptıracak Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?
Foto epilasyonundan sonra bir müddet uygulama yapılan bölgeye nemlendirici sürülmelidir. Epilasyondan önce ve sonra  yaklaşık 1 ay gibi bir zaman güneşlenmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. Foto epilasyonundan en az 2 ay uygulama yapılacak bölgeye ağda, cımbız gibi uygulamalarla kılların çekilmemesi gerekir. Uygulamadan sonra en az 2 gün uygulanan bölgeye sabun sürülmemelidir.

Foto Epilasyonun Yan Etkileri var mıdır Varsa Nelerdir?
Foto epilasyonu sırasında hafif bir acı olabilir fakat bu acı algılama hissi kişiden kişiye,uygulanan bölgeye ve kıl yoğunluğuna bağlı olarak değişir.Foto epilasyonu uygulamasından hafif kızarıklık ve yanma hissi de görülebilir. Tüm bu yan etkiler buz tedavisi ve bephanten pomad veya okcidin pomad ile kısa bir müddet sonra geçer.

Foto epilasyon hakkında yukarıda verdiğimiz bilgileri bir ön bilgi olarak değerlendirip, en doğru ve deytaylı bilgiyi epilasyon uzmanı hekimlerden almanızı tavsiye ederiz.