Güzellik Uzmanlığı Eğitimi ve IPL Epilasyon Eğitimi Karar Aşamasında

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan IPL epilasyon sistemi için kurslarda ve özel kuruluşlarda güzellik uzmanlığı eğitimi verilerek, lazer epilasyon, ıpl epilasyon gibi konularda eğitimli kişiler yetiştiriliyor ve güzellik uzmanı adında sektörde çalışabiliyorlar. Güzellik uzmanlığı ve lazer epilasyon cihazları hakkında eğitim alan kişiler aldıkları sertifikalar ile sağlık bakanlığınca da geçerli kuruluşlarda görev alabiliyor. Ancak bu durum doktorların hayli canını sıktı. Bu nedenlede güzellik uzmanları ile doktorlar karşı karşıya getiren bu durumun ise ayrıntıları şöyle.

IPL epilasyon, lazer epilasyon gibi uygulamaların uzman kişilerce yapılabileceğini ve bu konuda yeterince eğitimli olduklarını savunan güzellik uzmanları ile, bu konunun estetik uygulama kapsamına girdiğini savunan ve güzellik uzmanı adı altında gerçekleştirilemeyeceğini savunan doktorları karşı karşıya getiren yasa ise 2008 senesinde Sağlık bakanşığının yürürlüğe sürdüğü "Eğitimini alan kişiler IPL epilasyon cihazı kullanabilir" kanunu. Bu kanun için yürütmenin durduluması için danıştaya başvuran Estetik Cerrahlar ve doktorlar çıkacak kararı sabırsızlıkla bekliyorlar. Lazer epilasyon, ıpl epilasyon gibi eğitimlerin kurslarda verilmesinin yetersiz olduğunu, bu kişilerin güzellik merkezi adı altına bu uygulamaları gerçekleştirmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini savunan hekimlere ise işin eğitimini almış güzellik uzmanları; her doktorun muaynehanesinde ıpl ve lazer epilasyon cihazları var ve bu cihazları doktorlar değil yine asistanlar veya güzellik uzmanları kullanıyor şeklinde oluyor.

Bekleyelim görelim bakalım danıştayın güzellik uzmanlığı eğitimi almış kişiler için ıpl epilasyon ve lazer epilasyon cihazları kullanımı kanununun akıbeti ne olacak...

0 yorum:

Yorum Gönder